Home / Cilt Bakımı / Stresin cilt üzerine etkileri

Stresin cilt üzerine etkileri


Stresin cilt üzerine etkileri

stresli cilt bakımı Stresin cilt üzerine etkileri

  • Soluk görünüm: Vücut, stresle kanın büyük bir kısmını kalbe, ciğerlere ve beyne yani hayati organlara göndererek faaliyetini devam ettirir. Böylelikle cilde daha az kan gider ve soluk bir görünüm alır.
  • Küçük sivilceler: Stresle, vücutta kortizol yağ üretimini artıran androjen salgılaması olur. Bunun sonucunda oluşan aşırı sebuıri gözenekleri tıkar ve sivilcelere neden olur.
  • Pütürlü kuru cilt: Stresle birlikte kan miktarı azalınca hücre kendini zor yeniler. Ciltte kuruluk ve pul pul dökülmeler olur.
  • İnflamasyon: Stres altındayken döküntü, kaşıntı, kabarma, ürtiker gibi tahrişlere sebep olan ‘histamin salgılanır. Düzenli yapılan gevşeme se­ansları hassasiyetlikleri minimuma indirir.

Sigara içenlerin deri özellikleri

Mikroskobik olarak sigara içenlerin dermişinde elastik lifler parçalanmış ve kalınlaşmıştır. Elastik liflerdeki bu değişikliğin yapısı foto-yaşlanmadakine benzerlik gösterir. Ancak, sigara içenlerin derisindeki elastik lif değişiklikle­ri sadece papillar dermişte değil (foto-yaşlanmadaki gibi) retüküler dermişte de mevcuttur. Sigara içmenin ROS (gül hastalığı) oluşumunu artırarak kronik dermal iskemiye (dermişin kanlanamaması) neden olan ‘prooksidan etkisi de (organizma, prooksidan etki gösteren serbest radikallerin hasarına karşı, anti-oksidan adı verilen ajanlarla kendini savunur) bilinir.

Ayrıca derinin ROS u kontrol etme kapasitesi sigara içenlerde azalmıştır. Çunku sigara, derideki A vitamini seviyesini azaltır. Bu da derinin serbest kalan aşırı oksijene karşı işlevini yavaşlatmakta ve UV ışınlarına karşı korumasız bı­rakmaktadır. Sigara içenlerin derisinde bulunan nötrofiller elastaz aktivitesini kırarak, ostrojen seviyesini de azaltmaktadır, ilginç olarak sigara içen bireylerde, içmeyenlere nazaran deri kanseri görülme oranı artmıştır. Muhtemelen durum, sigara dumanında bulunan ve deri hücrelerinde DNA harabiyetine yol açan mevcudiyetinden kaynaklanır. Bu madde önemli bir mitojendir ve kötü tabiatlı dönüşümlere sebep olur

 

Cilt ve Saç Bakımı

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top