Home / Yaşam / Sıkıntıda kendinizi yemeye vermeyin

Sıkıntıda kendinizi yemeye vermeyin

Basit bir çizelge
En azından bir haftalık bir zaman zarfında neyi ne zaman, nerede, ne kadar çok ve hangi duyguların etkisi altında yediğinizi basit bir çizelgeye not edin. Bu, haddinden fazla yemenize sebep olan duygusal durumun ne zaman nerelerde karşınıza çıktığını rahatlıkla keşfedebilmenizi sağlayacaktır.

Spesifik durumlar
Duygusal iştahınızın ne zaman kabardığını anımsayın. Aşırı yeme durumu, belli zamanlarda ve belli yerlerde oluşan bir durum. Meselâ iş hayatınız ile ilgili duyduğunuz sıkıntıları ‘çikolata’ ile bastırmaya çalışıyor ya da akşamları eve gelince
televizyonun karşısında ‘hiçbir şey’ yemeden duramıyor olabilirsiniz.

Alternatiflere yönelin
Aşırı yeme adına sizi neyin tetiklediğini bir kez keşfettiğinizde çeşitli alternatiflere başvurabilirsiniz. Örneğin, iş hayatınızda daha planlı ve programlı hareket ederek veya anlık sıkıntılar karşısında çekmecenizde bulunan ceviz, fındık ve badem gibi yiyeceklerden atıştırarak ‘çikolata’ yemeyi önleyebilirsiniz. Aynı şekilde, akşamları televizyonun karşısında oturup elinizin altındaki yiyecekler ile fazla kalori alacağınıza, köpeğinizi uzun bir yürüyüşe çıkarabilir veya bir arkadaşınızı çağırıp
onunla muhabbet edebilirsiniz.

Akşam saatlerine dikkat
Duygusal açlık ile en çok ‘akşam saatlerinde’ karşılaşılıyor. Bu yüzden sabah saatlerinde ve öğle yemeklerinde tabağınızı doldurmanız faydalı ki akşam saatlerinde bu duygusal iştah durumlarını en azından tok bir karınla karşılayın.

Rafları neyle doldurduğunuza dikkat edin
Herkesin mutfağında abur cuburlar için ayırdığı bir göz, çekmece, raf, vs. vardır. Buraları kekler, bisküviler, çikolatalarla doldurmak yerine yağsız patlamış mısır, meyve kuruları, grissini ve lifli gıdalara ayırmayı deneyin.

Bari porsiyonlara dikkat edin
Tamam, sizi sakinleştireceğine ve iyi hissetmenizi sağlayacağına inandınız. Ama lütfen en azından porsiyonlarınızı ayarlayın. Canınız ille de dondurma çektiyse 3-4 top değil de 1 top tüketin.

Başlı başına bir aktivite; yemek yemek
Yemek yemeyi kendi başına bir aktivite olarak algılayın. Televizyonu ille de yemek yerken seyretmek zorunda ya da kitap okurken bir yandan da çerez yemek zorunda değilsiniz meselâ. İnternette gezinirken hiç farkına varmadan 2-3 saat içerisinde 2 litrelik kola şişesini bitiren arkadaşlarınız vardır muhtemelen çevrenizde.

Süpermarkete ‘aç’ gitmeyin
Ev için gerekli olan şeyler için süpermarkete gitmeden önce bir liste hazırlayın. Alışveriş esnasında bu listeye ne kadar uyum sağlarsanız sizin için o kadar iyi. Aç mideyle süpermarkete gidenler her ne kadar listeye sadık kalmaya çalışsalar da uyarıcı
birçok yiyecek ve içecek, ışıklı bir abur cubur dünyasında kendini kaybetmeden tamamlayamıyorlar alışverişlerini. Sonuç mu? Eve gelindiğinde karşılaşılan cipsler, çikolatalar, pasta malzemeleri…

Sağlıklı şeyler yediğinizde kendinizi ödüllendirin
Yepyeni bir kitap, pahalı bir cd veya bir çift ayakkabı… Sağlıklı beslenmenin karşılığı olarak kendinizi ödüllendirmeniz, yaşamınızda hiç tahmin etmeyeceğiniz değişikliklere kavuşmanızı sağlayacak ve özgüveniniz hemen eski yerine geri getirecektir.

Yeteri kadar sıvı tüketiyor musunuz?
Vücudunuz susuz kaldığında bazen susuzluk hissini açlık olarak algılayabiliriz. Vücudunun ‘şeker’ istediğini söyleyenler de az değil. Önünüzdeki o hamburgeri yemeden önce sadece ‘bir bardak su’ için!

Egzersiz, aç değilken ki atıştırmalara son vermenizi de sağlayabilir
Bilim adamları, yapılan egzersiz ile kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan endorfin hormonunu salgıladığınızı söylüyor, yanılmıyorlar da. Haftanın 3-4 günü 30 dakika egzersiz yapmak inanın hiç de zor değil ve zaman içerisinde göreceksiniz ki aç olmadığınızda birşeyler yemekten sizi alıkoyacaktır.

Durun ve düşünün
Bir dahaki duygusal iştah atağında kendinize 10 dakikalık bir süre verin ve ‘gerçekten aç olup olmadığınızı’ sorgulayın. Önünüzdeki şeyi ‘gerçekten’ yemek isteyip istemediğinize odaklanabilirseniz muhtemelen onu yemeden oradan uzaklaşabilirsiniz de…

Gözlerinizi yeteri kadar kapatmayı unutmayın
Araştırmalar gösteriyor ki her gece en az 6-8 saat kesintisiz uyuyabiliyor olmanız da zamansız yeme nöbetleri açısından oldukça faydalı. Uykusuz kişiler, gece çalışanlar ya da geç yatmak zorunda kalanlar böylesi kalori alımlarına daha çok maruz kalıyor.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top