Home / Genel / Lazer Nedir? Lazer Nasıl Yapılır?

Lazer Nedir? Lazer Nasıl Yapılır?

Şiddeti yüksek koherent ve tek renkli ışıklar elde etmek için hazırlanan düzeneklere lazer adı verilmektedir. Lazer ilk defa 1953 Yılında ortaya çıkmaya başlamış ve 60’lı yıllardan sonra ise yavaşça kullanımına geçilmiştir. Bugün ise lazer teknolojisi artık tam olarak kullanılabilir ve faydalanılabilir bir teknoloji olarak karşımızdadır. Lazer teknolojisiartık endüstriyel alanlarda, mühendislikte, tıpta, bilimsel araştırma süreçleri içerisinde, meteoroloji çalışmalarında ve iletişimde başta olmak üzere birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Lazer

Lazer Nasıl Yapılır?

Lazerler kendilerine ait olan bir çalışma prensibini temel alarak çalışırlar. Çoğu zaman yüksek teknoloji olarak bahsettiğimiz lazer teknolojisinin amatör ortamlar içerisinde sıfırdan oluşturulması oldukça zorlu bir uğraştır. Lazerlerin geliştirici firmalardaki aşaması ile artık standartlaşmış ve seri üretime geçmiştir. Lazerlerin temel çalışma prensibi her ne kadar aynı olsa dahi lazerlerin tümünün işleyişi aynı şekilde değildir. Çoğu zaman lazerler kullanılacağı alan ve işlevine göre özel olarak üretilmektedir.

Kaynak: Nedir

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top