Home / Sağlık / Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte daha önce karşılaşmadığınız, duymadığınız, yaşamadığınız bir çok anormal ve farklı durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hele ki ilk hamileliğiniz ise bambaşka duygulardan başlayın da hiç yaşamadığınız ağrılara kadar pek çok farklı durumla karşılaşırsınız. Kimisi normal kimisi anaomaldir. İşte bunlardan biride kasık ağrısıdır. Ama kasık ağrısından korkmayın. Bu çok normal bir ağrıdır. Fakat şunu hatırlatmakta fayda var, her ne olursa olsun iyi ya da kötü yaşadığınız her durumu gebeliğinizi takip eden doktorla paylaşmalısınız. Bu sizin ve bebeğiniz için daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkaracaktır.Şimdi gelelim kasık ağrısı hangi haftalarda olur ve neden olur ?

Hamilelikte kasık ağrısı çok sık görülen bir şikayettir, çoğu zaman rahmin büyümesine bağlı gebelikte normal bir durumdur. Gebelikte kasık ağrılarının en sık nedeni rahmin büyümesi ve buna bağlı rahim etrafındaki bağların gerilmesi olduğu için kasık ağrıları genellikle gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar.  Bir çok anne adayı gebelik 6 – 8 hafta olduğunda hafif kasık ağrısı hisseder. Bu da yaklaşık adet gecikmesi yaşandıktan iki hafta sonrasına denk gelir.

Bazı gebeliklerde kasık ağrıları üçüncü ay civarında rahim büyümesinde hızlanmaya bağlı başlayabilir.

Özellikle ilk gebeliklerde kasık ağrıları daha erken aylarda başlar ve daha fazla hissedilir. Sonraki gebeliklerde kasık ağrısı bazen sadece gebeliğin son aylarında karnın aşırı büyümesi, ağırlaşması ve rahimde kasılmaların başlamasına bağlı olur.

HAMİLELERDE KARINDA VE KASIKLARDA AĞRI 

Gebeliğin erken haftalarında ve ilerleyen aylarda, doğuma yakın haftalarda çeşitli nedenlerle anne adayı zaman zaman karın ve kasık ağrısı hissedebilir. Bu ağrıların çeşitli sebepleri olabilir, bu sebeplerden bazıları önemsiz ve tedavi gerektirmez iken bazıları önemlidir ve tedavi hatta hastanaye yatış bile gerektirir.

Gebeliğin ilk günlerinde hatta adetin geciktiğininin farkedildiği ilk günlerde karın ve kasık bölgelerinde hafif rahatsızlık hissi genellikle bir çok kadın tarafından hissedilir.

Hamileliğin 3. ve 4. aylarından kasık bölgelerinde bıçak saplar gibi keskin bir ağrı hissedilebilir. Hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla bu ağrı birden şiddetlenebilir. Bu ağrının sebebi rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesidir. (Round ligament ağrısı) Rahmin büyümesine bağlı gelişen round ligament ağrısı genellikle sağ tarafta olur fakat her iki tarafta da olabilir.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top